Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza – 2019 rozstrzygnięty!

Wprowadzono 26 czerwca 2019

W bieżącym roku odbywała się dwudziesta – jubileuszowa – edycja Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, który od 2009 r. ma zasięg ogólnopolski.
Konkurs został ogłoszony w marcu br. Jak zawsze adresowany był do wszystkich, którzy odczuwają potrzebę wypowiadania się mową wiązaną, zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu jeden utwór poetycki o dowolnej tematyce i formie, wcześniej niepublikowany i nienagradzany.

W pierwszym etapie konkursu, do organizatora – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, w terminie do 18 maja 2019 r. wpłynęły 43 wiersze. Autorzy wierszy to panie i panowie, w wieku od lat kilkunastu do ponad siedemdziesięciu, uczniowie, studenci, osoby różnych zawodów i emeryci, pochodzący z różnych miejscowości naszego kraju.

Komisja konkursowa w składzie: ks. prof. dr hab. Jerzy Sikora (poeta, krytyk literacki, wykładowca akademicki) – przewodniczący, Janina Osewska (pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionoznawca) i Wiesława Czartoryska (pomysłodawczyni konkursu, wydawca), po zapoznaniu się ze zgłoszonymi utworami, wytypowała do finału 12 wierszy:

Grają we mnie poezje – godło „Rybitwa”
Hanka – godło „Loch Ness”
Ikona – godło „Konwalia”
Ile jeszcze pamięci – godło „Ktoś”
Magdalena – godło „Patronka”
Marzenia… – godło „Chomik”
Prześnione dni – godło „Tamaryszek”
Retorycznie – godło „Saturn”
Retrospekcja – godło „Promienny świt”
Substytucja – godło „Szafir”
Światło Fatimy – godło „Morango”
Zmruż oczy – godło „Knieja”

Po otwarciu kopert zawierających dane uczestników okazało się, że autorami wymienionych wierszy są kolejno: Agata Kłosek (Łomża), Anna Piliszewska (Wieliczka), Irena Słomińska (Białystok), Krystyna Gudel (Suchowola), Regina Kantarska-Koper (Białystok), Alicja Cuellar-Tarczewska (Łomża), Daniela Polasik (Koleczkowo), Maria Dłuska (Ostrołęka), Regina Świtoń (Knyszyn), Urszula Krajewska-Szeligowska (Krajewo Białe), Joanna Pisarska (Białystok), Zofia Piłasiewicz (Augustów).

Utwory zakwalifikowane do finału zostały zamieszczone w okolicznościowym tomiku, który otrzymali finaliści, jurorzy oraz publiczność imprezy finałowej. W związku z jubileuszem konkursu wszyscy otrzymali też pamiątkowe drobiazgi – notatnik i długopis.

Drugi etap konkursu – publiczny finał – odbył się w trakcie imprezy Popołudnie poetów 22 czerwca 2019 roku. W obecności jurorów i publiczności, 7 finalistów przybyłych do Biblioteki zaprezentowało swoje utwory. Wiersze nieobecnych autorek: Agaty Kłosek, Ireny Słomińskiej i Alicji Cuellar-Tarczewskiej przeczytali w zastępstwie odpowiednio siostra, mąż i ojciec. Do Łomży nie mogły też przyjechać Maria Dłuska i Zofia Piłasiewicz. Wiersze obu pań przeczytała pracownica Biblioteki.

Jury, po wysłuchaniu wierszy finalistów, postanowiło przyznać dwie nagrody oraz dwa wyróżnienia.
I nagrodę (1.400 zł) otrzymała Anna Piliszewska z Wieliczki za wiersz Hanka.
II nagrodę (1.000 zł) przyznano Irenie Słomińskiej z Białegostoku za wiersz Ikona.
Wyróżnienia (po 500 zł) trafiły do Reginy Świtoń z Knyszyna za wiersz Retrospekcja i Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej z Krajewa Białego za wiersz Substytucja. Fundatorem wyróżnienia dla Reginy Świtoń jest Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży.
Decyzją jury, pozostałe finalistki obecne na imprezie finałowej lub delegujące zastępców: Agata Kłosek z Łomży, Krystyna Gudel z Suchowoli, Regina Kantarska-Koper z Białegostoku, Alicja Cuellar-Tarczewska z Łomży, Daniela Polasik z Koleczkowa, Joanna Pisarska z Białegostoku – otrzymały po 100 zł. Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w finale otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Tradycyjnie już odbyło się głosowanie publiczności. Nagrodę Publiczności (zestaw książek) otrzymała Regina Świtoń za wiersz Retrospekcja, na który oddano największą liczbę głosów. Zgodnie z inną konkursową tradycją, laureatka Nagrody Publiczności wylosowała jedną osobę spośród obecnych na imprezie finałowej i wręczyła jej książkowy upominek – symboliczne podziękowanie.

Popołudniu poetów towarzyszył koncert w wykonaniu zespołu Plateau. Zespół wystąpił z własnymi i niepowtarzalnymi wersjami utworów Leonarda Cohena – w nowych tłumaczeniach, Marka Grechuty, którego utwory zamieścił na płycie Projekt Grechuta oraz Marka Jackowskiego – założyciela legendarnego Maanamu, który występował z Plateau przez ostatnie 2,5 roku swojego życia. Półtoragodzinnego koncertu wysłuchali finaliści konkursu i publiczność imprezy finałowej w trakcie przerwy przeznaczonej na obrady jury. Muzyczny przerywnik umilił czas oczekiwania na werdykt komisji konkursowej.

Tegoroczne, jubileuszowe Popołudnie poetów rozpoczęło wystąpienie dyrektora Biblioteki podsumowujące dwadzieścia edycji Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, a zakończył okolicznościowy tort oraz wręczenie pisemnych podziękowań i upominków Wiesławie Czartoryskiej – jurorce i pomysłodawczyni konkursu, ks. prof. Jerzemu Sikorze – wielokrotnemu jurorowi i Janinie Osewskiej – laureatce I edycji konkursu i jurorowi obecnej, jubileuszowej odsłony. Podziękowanie przygotowano również dla MDK-DŚT, który od lat pomaga Bibliotece przy organizacji imprezy.