Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza – 2018 rozstrzygnięty!

Wprowadzono 2 lipca 2018

W bieżącym roku odbywała się dziewiętnasta edycja Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, który od 2009 roku ma zasięg ogólnopolski.

Konkurs został ogłoszony w lutym br. Jak zawsze adresowany był do wszystkich, którzy odczuwają potrzebę wypowiadania się mową wiązaną, zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu jeden utwór poetycki o dowolnej tematyce i formie, wcześniej niepublikowany i nienagradzany.

W pierwszym etapie konkursu, do organizatora – Miej­skiej Biblioteki Publicznej
w Łomży, w terminie do 15 maja 2018 r., wpłynęły 43 wiersze. Autorzy wierszy to panie
i panowie, w wieku od lat kilkunastu do ponad siedemdziesięciu, uczniowie, studenci, osoby różnych zawodów i emeryci, pochodzący z różnych miejscowości naszego kraju, m.in. Augustowa, Białegostoku, Gogolina, Hajnówki, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Kielc, Knyszyna, Konopk, Krajewa, Łap, Łomży, Nowej Huty, Ołoboka, Opola Lubelskiego, Ostrołęki, Plewek, Płocka, Przasnysza, Rogozina, Siemiatycz, Sławoborza, Suchowoli, Starogardu Gdańskiego, Szczuczyna, Warszawy, Zambrowa, Żar.

Komisja konkursowa w składzie: ks. prof. dr hab. Jerzy Sikora (poeta, krytyk literacki, wykładowca akademicki) – przewodniczący, Wiesław Janusz Mikulski (nauczyciel, poeta, publicysta) i Wiesława Czartoryska (pomysłodawczyni konkursu, wydawca),
po zapoznaniu się ze zgłoszonymi utworami, wytypowała do finału 8 wierszy:

*** (Szło mi na cztery lata…) – godło „Spotkanie”

Cisza – godło „Hieronim”

Dziewczynki z wyblakłej fotografii nie lubią wspomnień – godło „Liść”

Ponad falami – godło „Kwitnie czerwiec”

Umilenie – godło „Knieja”

Usta wiersza – godło „Koń”

Wiersz szarobury – godło „Figa”

Wyprawa po dobroć – godło „Prometeusz”

Po otwarciu kopert zawierających dane uczestników okazało się, że autorami wymienionych wierszy są kolejno: Regina Kantarska-Koper (Białystok), Wojciech Ostrowski (Przasnysz), Krystyna Gudel (Suchowola), Joanna Pisarska (Białystok), Zofia Piłasiewicz (Augustów), Tadeusz Dejnecki (Płock), Ewelina Kuśka (Jastrzębie – Zdrój), Andrzej Ziobrowski (Nowa Huta).

Utwory zakwalifikowane do finału zostały zamieszczone w okolicznościowym tomiku, który otrzymali finaliści, jurorzy oraz publiczność imprezy finałowej.

Drugi etap konkursu – publiczny finał – odbył się w trakcie imprezy Popołudnie poetów 30 czerwca 2018 roku. W obecności jurorów i publiczności, 7 finalistów przybyłych do Biblioteki zaprezentowało swoje utwory. Wiersz Tadeusza Dejneckiego, który nie mógł przyjechać do Łomży, odczytała pracownica Biblioteki. Jury, po wysłuchaniu wierszy finalistów, postanowiło przyznać cztery nagrody w wysokości 800 zł, 600 zł i 500 zł oraz trzy wyróżnienia w wysokości 200 zł.

I nagrodę (800 zł) otrzymał Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty za wiersz „Wyprawa po dobroć”. Równorzędne II nagrody (po 600 zł) przyznano Krystynie Gudel
z Suchowoli za wiersz „Dziewczynki z wyblakłej fotografii nie lubią wspomnień” oraz Ewelinie Kuśce z Jastrzębia – Zdroju za utwór „Wiersz szarobury”. III nagrodę (500 zł) otrzymała Regina Kantarska-Koper z Białegostoku za wiersz bez tytułu („Szło mi na cztery lata…”). Fundatorem nagrody dla Reginy Kantarskiej- Koper jest Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży.

Wyróżnienia (po 200 zł) trafiły do Wojciecha Ostrowskiego z Przasnysza za wiersz „ Cisza”, Joanny Pisarskiej  z Białegostoku za wiersz „ Ponad falami” oraz Zofii Piłasiewicz
z Augustowa za wiersz „ Umilenie”.

Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w finale otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Tradycyjnie już odbyło się głosowanie publiczności. Nagrodę Publiczności (ze­sta­w książek) otrzymała Ewelina Kuśka z Jastrzębia – Zdroju za utwór „Wiersz szarobury”,
na który oddano największą liczbę głosów. Zgodnie z inną konkursową tradycją, laureatka Nagrody Publiczności, spośród obecnych na imprezie finałowej, wylosowała jedną osobę
i wręczyła jej książkowy upominek.

Popołudniu poetów towarzyszył koncert pt. „Śpiewana historia Polski”
w wykonaniu Kuby Michalskiego. Muzyczny przerywnik umilił finalistom i publiczności czas oczekiwania na werdykt jury.

Finał Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza odbywał się w ramach Dni Łomży.