Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza – 2017 rozstrzygnięty!

Wprowadzono 26 czerwca 2017

pióroW bieżącym roku odbywała się osiemnasta edycja Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, który od 2009 r. ma zasięg ogólnopolski.

Konkurs został ogłoszony w lutym br. Jak zawsze adresowany był do wszystkich, którzy odczuwają potrzebę wypowiadania się mową wiązaną, zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu jeden utwór poetycki o dowolnej tematyce i formie, wcześniej niepublikowany i nienagradzany.

W pierwszym etapie konkursu, do organizatora – Miej­skiej Biblioteki Publicznej w Łomży, w terminie do 15 maja 2017 r., wpłynęło 50 wierszy. Autorzy wierszy to panie i panowie, w wieku od lat kilkunastu do ponad siedemdziesięciu, uczniowie, studenci, osoby różnych zawodów i emeryci, pochodzący z różnych miejscowości naszego kraju, m.in. Augustowa, Starachowic, Ostrołęki, Białegostoku, Olsztyna, Hajnówki, Suwałk, Gdańska, Warszawy, Bydgoszczy, Bielska Podlaskiego, Knyszyna, Przemyśla, Zambrowa, Sochaczewa, Łomży.

Komisja konkursowa w składzie: ks. prof. dr hab. Jerzy Sikora (poeta, krytyk literacki, wykładowca na UKSW) – przewodniczący, Mirosław Słapik (poeta, prozaik, wydawca, dziennikarz) i Wiesława Czartoryska (pomysłodawczyni konkursu, wydawca), po zapoznaniu się ze zgłoszonymi utworami, wytypowała do finału 10 wierszy:

Alchemik duszy – godło „Tajga”

Déjà vu – godło „Kamena”

Jesteś taka porcelanowa… – godło „Porcelanowa”

Kto zamawiał leniwe – godło „Ladac”

Miasteczko Betsche – godło „Ravensburg”

Muszelka od Mamy – godło „Józef”

Noli me tangere – godło „Zapatrzenie”

Szczęśliwi ludzie – godło „Horyzont”

Zasypali fundamenty – godło „Lobelia dortmanna”

Życie kota – godło „Grace”

Po otwarciu kopert zawierających dane uczestników okazało się, że autorami wymienionych wierszy są kolejno: Zofia Piłasiewicz (Augustów), Marta Anna Dacko Włodarzewska (Lublin), Jadwiga Siwińska-Pacak (Warszawa), Adam Ladziński (Pułtusk), Joanna Pucis (Warszawa), Piotr Fałczyński (Ołobok), Joanna Pisarska (Białystok), Grażyna Kulesza Szypulska (Łomża), Anita Katarzyna Wiśniewska (Warszawa), Wiktoria Magdziak  (Piątnica Poduchowna).

Utwory zakwalifikowane do finału zamieszczono w okolicznościowym tomiku, który otrzymali finaliści, jurorzy oraz publiczność imprezy finałowej.

II etap konkursu – publiczny finał – odbył się w trakcie imprezy Popołudnie poetów 24 czerwca 2017 roku. W obecności jurorów i publiczności, 6 finalistów przybyłych do Biblioteki, zaprezentowało swoje wiersze. Utwory czterech autorów – Marty Anny Dacko Włodarzewskiej, Piotra Fałczyńskiego, Joanny Pisarskiej i Anity Katarzyny Wiśniewskiej, którzy z różnych powodów nie przyjechali do Łomży, odczytane zostały przez pracowników Biblioteki.

Jury, po wysłuchaniu wierszy finalistów, postanowiło przyznać trzy nagrody w wysokości 1000 zł, 800 zł i 500 zł oraz jedno wyróżnienie w wysokości 300 zł.

I nagrodę (1000 zł) otrzymała Joanna Pucis z Warszawy za wiersz „Miasteczko Betsche”, II nagrodę (800 zł) – Jadwiga Siwińska-Pacak z Warszawy za wiersz „Jesteś taka porcelanowa…”, III nagrodę (500 zł) – Adam Ladziński z Pułtuska za wiersz „Kto zamawiał leniwe”. Fundatorem nagrody dla Adama Ladzinskiego jest Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży.

Wyróżnienie (300 zł) trafiło do Wiktorii Magdziak z Piątnicy Poduchownej za wiersz „Życie kota”.

Decyzją jury, pozostałe dwie finalistki obecne na imprezie finałowej – Grażyna Kulesza Szypulska z Łomży i Zofia Piłasiewicz z Augustowa – otrzymały po 200 zł. Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w finale otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Tradycyjnie już odbyło się głosowanie publiczności. Nagrodę Publiczności (ze­sta­w książek) otrzymała Grażyna Kulesza Szypulska z Łomży za wiersz „Szczęśliwi ludzie”, na który oddano największą liczbę głosów. Zgodnie z inną konkursową tradycją, laureatka Nagrody Publiczności, spośród obecnych na imprezie finałowej, wylosowała jedną osobę i wręczyła jej książkowy upominek.

Popołudniu poetów towarzyszył koncert pt. „Tańce świata” w wykonaniu łomżyńskich muzyków – Kwartetu BiOacoustic. Muzyczny przerywnik umilił finalistom i publiczności czas oczekiwania na werdykt jury.

Finał Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza odbywał się w ramach Dni Łomży.