Cyfrowe książki mówione oraz urządzenia do ich odtwarzania w Oddziale Zbiorów Specjalnych.

Wprowadzono 8 grudnia 2015

Z przyjemnością informujemy, że 23 listopada 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2015”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu nasza Biblioteka otrzymała nieodpłatnie, na podstawie umowy użyczenia, urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Czytelnicy z wadą wzroku mogą bezpłatnie wypożyczyć urządzenie wraz z książkami w wersji cyfrowej w Oddziale Zbiorów Specjalnych przy ul. 3 Maja 6 A.

Należy dodać, że otrzymany obecnie odtwarzacz jest już trzecim takim urządzeniem, którym Oddział Zbiorów Specjalnych dysponuje dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem. Dwa poprzednie trafiły do Biblioteki w październiku 2013 i 2014 roku.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX im. Henryka Ruszczyca w Warszawie od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących.

W ciągu ostatnich 24 miesięcy Stowarzyszenie bezpłatnie przekazało łomżyńskiej Bibliotece 1086 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać dzięki urządzeniom Czytak Plus. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza Biblioteka będzie systematycznie powiększać księgozbiór adresowany do osób z wadą wzroku.

Zapraszamy osoby niewidome i słabo widzące do nieodpłatnego korzystania z oferty Oddziału Zbiorów Specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.