26.01.2018 – Majgull Axelsson – Pępowina

Wprowadzono 31 stycznia 2018

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce 26 stycznia 2018 roku. Przy kawie i pysznych ciasteczkach odbyła się dyskusja na temat książki  Majgull Axelsson pt. Pępowina. Ta szwedzka pisarka ma na swoim koncie wiele nagród za swoje poruszające powieści. Tematami przewodnimi w pisarstwie Axelsson są: trudne macierzyństwo, traumatyczne relacje rodzic – dziecko, niemożność porozumienia się z własnym dzieckiem, poprzez doznane ciężkie przeżycia z przeszłości. W Pępowinie autorka opisuje zarówno „toksycznych rodziców”, jak również „toksyczne dzieci”. Wszystkie przykłady opisanych bohaterów ukazują, jak ważne są relacje rodzic – dziecko od najmłodszych lat. Wspólne spędzanie czasu, interesowanie się problemami naszych pociech, a przede wszystkim rozmowa – to główne czynniki rzutujące na późniejsze wybory naszych dzieci. Bardzo często relacje zepsute w dzieciństwie, będą kłaść się cieniem na dalszym życiu, wyznawanych wartościach oraz wyborach, których nie raz przyjdzie nam dokonywać. Toksyczne więzi między rodzicami, a dziećmi, na pewno będą rzutowały na ich dorosłe życie. Nie będą one potrafiły zbudować poprawnych relacji z partnerem, a tym bardziej ze swoimi dziećmi.

Z Klubowiczami byliśmy zgodni, co do kwestii, że Pępowina jest książką mroczną, napisaną w typowym, ponurym skandynawskim stylu oraz, że opisuje patologiczne przypadki. Paradoksalnie również – śmierć kogoś złego może przynieść innemu człowiekowi oczyszczenie. Książka Majgull Axelsson jest na pewno bardzo wartościowa i godna polecenia.

Na kolejne spotkanie zapraszam 23 lutego o godzinie 17-tej . Będziemy rozmawiać o książce tureckiej autorki Elif Şafak pt. Pchli pałac. Zapraszam serdecznie.

 

Moderator: Justyna Kozicka

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się