Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku i tego roku był też po raz pierwszy obchodzony. Data obchodów nie została wybrana przypadkowo, ponieważ dzień 23 kwietnia był dniem narodzin lub śmierci wielkich twórców światowej literatury, jak chociażby William Szekspir, twórca nieśmiertelnego Don Kichota Miguel de Cervantes, czy też autor historycznego cyklu Królowie przeklęci Maurice Druon.

Pomysł ustanowienia święta książki sięga jednak okresu sprzed II wojny światowej, kiedy to w 1926 roku w hiszpańskiej Katalonii, w przypadające również 23 kwietnia, obchodzono święto narodowe Świętego Jerzego, będącego patronem Katalonii. W dniu tym katalońskie kobiety były obdarowywane czerwonymi różami, a mężczyźni prezentami w postaci książek, stanowiących atrybut wiedzy i mądrości. Oficjalnie Dzień Książki w Hiszpanii obchodzony jest od 1960 roku.

Od 2001 roku w Światowym Dniu Książki UNESCO przyznaje także tytuł Światowej Stolicy Książki. Stanowi on nagrodę dla miasta, które szczególnie wyróżnia się w działaniach na rzecz promocji książki, wiedzy i czytelnictwa w środowisku tak lokalnym, jak i globalnym.

Pierwszą Światową Stolicą Książki został Madryt. W 2016 roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymał Wrocław, natomiast w bieżącym roku w ten sposób uhonorowana będzie stolica Ghany Akra.

Rokrocznie w Światowym Dniu Książki organizowanych jest szereg imprez promujących książkę i czytelnictwo, sympozja naukowe, spotkania autorskie, kiermasze, wystawy i wernisaże.

Jednakże w skali mikro, najlepszym sposobem na uczczenie tego dnia jest po prostu sięgnięcie po dobrą, interesującą książkę. Taką możliwość dają zasoby biblioteczne. Dla tradycjonalistów biblioteka oferuje książki w wersji papierowej, a dla zwolenników nowych technologii audiobooki i ebooki. Światowy Dzień Książki może być też okazją do zachęcenia innych do skorzystania z dobrej literatury. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Okres dzieciństwa to czas kształtowania się osobowości, poczucia piękna i estetyki. Według słów Alana Bennetta – Książka to narzędzie rozpalające wyobraźnię. W świecie komercji i wszechogarniającej drożyzny jakże niewiele potrzeba, aby zdobyć to, co jest tuż obok nas. Wystarczy tylko wygospodarować trochę czasu i odrobina chęci.

Już w II wieku p.n.e. przed wejściem do najstarszej biblioteki w egipskich Tebach widniał napis: Psyches latreion, czyli: uzdrowienie duszy.

Czytanie pozytywnie oddziałuje nie tylko na stronę intelektualną i emocjonalną człowieka, ale też może pozytywnie wpływać na jego zdrowie. Badania i eksperymenty naukowe dowodzą, że osoby regularnie czytające są zdrowsze i żyją dłużej. Efektem czytania jest przyswajanie coraz to nowej wiedzy, w wyniku tego ćwiczony jest mózg. Finalnym efektem tego wzbogacany jest zasób słownictwa, doskonalona pamięć i zmniejszane jest ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera. Udowodnili to między innymi amerykańscy uczeni, którzy przez 6 lat testowali pamięć 300 osób po osiemdziesiątym roku życia. U osób regularnie czytających pamięć była o jedną trzecią sprawniejsza niż u osób czytających sporadycznie.

Czytanie wpływa też zbawiennie na obniżenie poziomu stresu i obniżenie ciśnienia tętniczego. Pozwala też na większy dystans tak do otaczającej rzeczywistości, jak też i samego siebie, lepsze zrozumienie drugiego człowieka i kształtowanie pozytywnych relacji interpersonalnych.

Zachęcamy obecnych, jak i przyszłych czytelników do częstego korzystania z zasobów naszej biblioteki, bo czytanie to dobra, a ponadto nie generująca kosztów inwestycja w siebie.

Skip to content