INFORMACJE

Wprowadzono 14 czerwca 2018

IBUK LIBRA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży
– czytaj gdzie chcesz i jak chcesz!

IBUK LIBRA to nowoczesna i największa „czytelnia on-line” książek w języku polskim ze wszystkich najważniejszych dziedzin nauki. Dzięki zaawansowanej technologii czytelnicy mają możliwość korzystania z podręczników akademickich, prac naukowych, popularno-naukowych i specjalistycznych, a nawet beletrystyki, przez całą dobę, na każdym urządzeniu (komputer, tablet, telefon) i w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu.
IBUK LIBRA daje użytkownikom wiele możliwości: pozwala tworzyć własną e-półkę z książkami, wyszukiwać w książce słowa i frazy, umożliwia zaznaczanie tekstu, dodawanie zakładek, robienie notatek bezpośrednio w książce, generuje bibliografię, pozwala korzystać ze słownika i encyklopedii.
W 2016 roku konsorcjum kilku podlaskich bibliotek, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, ponownie wykupiło dostęp do wybranych publikacji na platformie IBUK LIBRA.
Publikacje wykupione
 przez biblioteki (ogółem 328 tytuły) i publikacje darmowe udostępnione przez platformę (początek lutego 2016 r. – 678 tytułów) tworzą Podlaski Zasób Biblioteczny, z którego czytelnicy bibliotek tworzących konsorcjum, mogą korzystać nieodpłatnie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży oferuje
 czytelnikom dwa rodzaje dostępu do publikacji:
– dostęp lokalny w sieci komputerowej Biblioteki: w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym, Czytelni Głównej, Oddziale dla Dzieci oraz filiach bibliotecznych,
– dostęp do publikacji spoza sieci komputerowej Biblioteki (np. z domu, pracy, uczelni).
Czytelników zainteresowanych dostępem do serwisu spoza sieci komputerowej Biblioteki, prosimy
o zgłaszanie się po odbiór indywidualnych kodów PIN, umożliwiających zdalny dostęp do zasobów.

Warunki korzystania z dostępu zdalnego:
1. Zdalny dostęp do zasobów mogą uzyskać użytkownicy, którzy są zarejestrowani w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży, przy czym oferta zdalnego dostępu nie dotyczy dłużników Biblioteki.
2. Zdalny dostęp czytelnicy mogą otrzymać tylko w agendach, w których są zapisani (czytelnicy zapisani w Wypożyczalni Głównej mogą uzyskać dostęp w Wypożyczalni, zapisani w filiach bibliotecznych – w filiach, zapisani w Oddziale dla Dzieci – w Oddziale).
3. Wymagane jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości i wypełnienie Formularza użytkownika zdalnego dostępu do serwisu Ibuk Libra. Po wypełnieniu formularza czytelnik otrzymuje unikalny kod PIN pozwalający na uzyskanie dostępu do zasobów.
4. Czytelnicy korzystający z serwisu Ibuk Libra powinni mieć założone konto poczty elektronicznej (wymóg systemu).
5. Wykupiony jest jednoczesny dostęp dla pięciu użytkowników. Oznacza to, że każda z książek może być otwarta w tym samym czasie tylko na pięciu komputerach, a więc jeśli zechce z niej korzystać jednocześnie sześciu użytkowników, to jeden będzie musiał sięgnąć do książki później.
6. Publikacji nie można drukować ani kopiować. Utwory są chronione prawem autorskim.
7. Czas wykupionego dostępu do publikacji na platformie IBUK LIBRA: do 2 lutego 2017 r.
8. Adres do logowania na platformie: www.libra.ibuk.pl
9. Wejście do serwisu Ibuk Libra możliwe jest przez przeglądarkę WWW, a także z bibliotecznej strony internetowej www.mbp-lomza.pl

Jak korzystać z LIBRA IBUK?
1. Trzeba założyć osobiste konto myIBUK.
2. Założenie konta to jednorazowa rejestracja – trzeba podać swój adres e-mail i hasło.
3. Kod PIN pozwala utworzyć relacje między kontem myIbuk a kontem instytucji.
4. Raz utworzona relacja jest rozpoznawana i działa do dnia ważności kodu PIN, tj. do dnia 2 lutego 2017 r.

Konto myIBUK:

• Umożliwia zaznaczanie tekstu, tworzenie zakładek, notatek, tworzenie wirtualnej półki
z książkami, generuje bibliografię, pozwala korzystać ze słownika i encyklopedii
• Umożliwia logowanie się na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów
Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze.
Zapraszamy do korzystania!

IBUK Libra – POMOC

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się